Rusza VI edycja konkursu – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego

Już 9 stycznia 2023 rusza VI edycja konkursu Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Konkurs nagradza przedsiębiorstwa, które wdrażają bądź promują rozwiązania z obszaru gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) oraz studentów, którzy mają pomysł na wprowadzenie GOZ do biznesu lub społeczeństwa.

Gospodarka Cyrkularna – GOZ

Nawet 80% wpływu na środowisko danego produktu rozstrzyga się na etapie projektowania – już wtedy można wybrać rozwiązania, które ułatwią w przyszłości odzyskiwanie materiałów, a także ich ponowne wykorzystanie. Równie ważne jest zastosowanie w produkcji materiałów pochodzących z recyklingu. To właśnie w ten sposób mają one szansę wrócić do obiegu jako nowy materiał. A to tylko niektóre z aspektów gospodarki cyrkularnej.

Zostań Liderem Gospodarki Obiegu Zamkniętego

9 stycznia 2023 roku, Stena Recycling po raz szósty rozpocznie przyjmowanie zgłoszeń do konkursu Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Poprzez tę inicjatywę firma wspiera transformację polskiej gospodarki z modelu linearnego na cyrkularny i tworzy platformę wymiany doświadczeń pomiędzy różnymi sektorami biznesu. Udowadnia, że ideę cyrkularną wdrażać mogą zarówno duże, międzynarodowe koncerny, średnie i małe przedsiębiorstwa, jak i startupy.
W konkursie nagradzane są firmy, które wdrożyły najciekawsze i najbardziej efektywne rozwiązania z zakresu gospodarki cyrkularnej lub prowadzą działania promujące tę ideę oraz studenci, którzy mają pomysł na wprowadzenie rozwiązania gospodarki cyrkularnej w biznesie lub społeczeństwie.

W jakich kategoriach można się zgłaszać do konkursu?

1) kategoria dla przedsiębiorstw, które już wdrożyły działania gospodarki obiegu zamkniętego w swoich firmach.

2) kategoria dla firm, które promują idee GOZ wśród pracowników, biznesu lub społeczeństwa.

3) kategoria dedykowana studentom, którzy mają pomysł na to jak wdrożyć lub promować gospodarkę obiegu zamkniętego.

Zwycięzcami ubiegłorocznej, piątej edycji zostały firmy, które już działają w zgodzie z ideą GOZ: Ikea Retail, Kaufland, woshwosh, a wyróżnienie otrzymały Allegro.pl i Ecobean. Dodatkowo, nagrodę pięciolecia konkursu zdobyła firma Stu Ergo Hestia.
Odpowiedzialność środowiskowa staje się istotnym aspektem działalności firm na świecie. Chcąc odpowiedzieć na oczekiwania rynku i świadomych konsumentów, przedsiębiorstwa wdrażają działania zgodne z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Kreowanie nowych modeli biznesowych, zmiany w projektowaniu produktów, wsparcie inicjatyw związanych z ponownym wykorzystaniem – to wielkie kroki, które przynoszą korzyści środowisku i firmom – powiedział Piotr Bruździak Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Stena Recycling.
Nagrodami dla firm biorących udział w konkursie są:
– tytuł Lidera GOZ i promocja zwycięskiego rozwiązania
– wybrana usługa Stena Recycling
Nagrodami w konkursie dla studentów biorących w nim udział są:
– możliwość prezentacji pomysłu biznesowi
– notebook
– dofinansowanie do wybranego kursu biznesowego